top of page

ETİMESGUT HAKKINDA
ARAŞTIRILIP KALEME ALINAN 

tarihte-set-3d.png

EN KAPSAMLI KİTAP SERİSİ!

tarihte etimesgut 1 3d cover.png
günümüzde etimesgut 3d cover.png
tarihte etimesgut 2 3d cover.png

2. CİLT

3. CİLT

1. CİLT

İLK ÇAĞLARDAN GÜNÜMÜZE, SANAT, ARKEOLOJİ, TARİH, COĞRAFYA, KÜLTÜR VE DAHA BİR ÇOK YÖNÜYLE, GENİŞ KAPSAMLI ARAŞTIRMALARIYLA ETİMESGUT'U VE ANKARA'YI ELE ALAN MUHTEŞEM SET

Bir toplumu millet yapan manevi özelliklerin başında tarih bilinci gelir. Geçmişin birikimlerinden, kazanç ve kayıplarından ders çıkararak geleceğe yön veren tarih bilinci, milletlerin ortak ruhunun oluşmasına, beslenip gelişmesine katkı sağlayan en büyük hazinedir.

Tarih, toplumların hafızasıdır. Belediyemiz, sağlıklı yarınların inşa edilebilmesi için geçmişi tanıyarak bu güne bakmanın gerekliliğinin bilincindedir. Bu amaçla halkımızda ve özellikle gençlerimizde tarih bilincini güçlendirme, tarihi tanıma, sevme ve sahip çıkma adına tüm fırsatları değerlendirmekteyiz. 

Yaptığımız doğru ve planlı çalışmalarla modern bir kimliğe kavuşan ilçemiz, günümüzde en çok tercih edilen bir yerleşim yeridir. Bir kültür ve sanat şehri olan Etimesgut, aynı zamanda tarihi derinliklere sahip bir kenttir. Bir şehre yapılabilecek en güzel hizmetlerden birisi de kenti her yönüyle bilimsel olarak tanımak ve şehri, bilim insanlarımızın gözüyle yazılı olarak ortaya koyabilmektir. Bu açıdan ilçemizin bağrında saklı olan arkeolojik ve tarihi zenginliklerin araştırılması, incelenmesi ve yazılı olarak ortaya konulması önemli bir faaliyettir. Bu çalışma ile tarihimiz her yönüyle incelenmiş, kentimize ve bilim dünyasına önemli bir kültürel eser kazandırılmıştır. İlçemizin tarihini anlatan bu eser, görev sürem içerisinde yapmış olduğum en yüksek katma değere sahip bir çalışmadır.

Bu eserin hazırlanması sürecinde üç çalıştay, bir panel ve geniş katılımlı bir sempozyum yapılmıştır. Sempozyumda 120 bilim insanı, toplam 1600 sayfa tutan 100 bildiri ile kentimizi incelemiş, bulgularını sunmuşlardır. Bu çalışmalarımıza Profesör Dr. İlber Ortaylı ile birlikte seçkin üniversitelerimizin kıymetli Rektörleri sınırsız destekte bulunmuşlardır.

Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın; “Ankara önemlidir, Etimesgut’ta Atatürk’ün kıymetlisidir.” sözüyle tanımladığı bu müstesna kentin Belediye Başkanı olarak, yapımına öncülük ettiğimiz 3 ciltlik “TARİHTE ETİMESGUT” kitabını ilçemize kazandırmanın onurunu yaşamaktayım.

Bu kitabın hazırlanmasında özveri ile çalışan değerli araştırmacılarımıza, akademisyenlerimize gönülden teşekkür ediyorum. Bu çalışmanın ilçemize, Ankara’mıza ve bilim dünyasına hayırlı olmasını diliyorum.

Enver Demirel

Etimesgut Belediye Başkanı

bottom of page